KARNAVALIN ORTASINDAKİ ADAM ÜNSAL OSKAY

Benzerlerine hiç benzemeyen romanlarıyla uluslararası ve ulusal birçok önemli ödüle layık bulunan Cengis T. Asiltürk'ün sabırsızlıkla beklenen KARNAVALIN ORTASINDAKİ ADAM ÜNSAL OSKAY adlı romanı, İnkılap Kitabevi Yayınları arasından çıktı..

KARNAVALIN ORTASINDAKİ ADAM ÜNSAL OSKAY
21 Şubat 2024 - 22:25
Renkli kişiliği, çalışma azmiyle ülkemizin önemli bilim adamlarından Ünsal Oskay'ın başkahramanı bulunduğu bu serüven dolu roman adeta bir Türkiye panoraması... İdamlar, darbeler, büyük kargaşalar içinden geçe süren bu roman, öncelikle belirtmeliyiz ki, bir biyografik roman değil... 

Asiltürk, tüm romanlarındaki gibi derinlikli, ama ustalık dolu sade anlatımıyla büyülü gerçekçilik tarzını sürdürürken kurmaca bir dünya yaratıyor.

Yazar, Türkiye'de iletişim biliminin ve sosyolojinin kurucusu akademisyen Ünsal Oskay'ın gerçek yaşantısındaki sekanslardan da yararlanıyor. 

Giderek kirlenen hayatın içinde saflığını yitirmeden yaşayabilen dâhiyane bilge ve çağın son ermişi Oskay'ın anlam ve karmaşa dolu serüvenini büyülü gerçekciliği şiirselliğe ulaştırarak gözler önüne seren yazar; Türkçeyi, kendisine "Kelimelerin Efendisi" diyenleri yanıltmayacak ustalıkta ince ince işliyor. Asiltürk, yönetmenliğinin önemli katkısıyla, kamera gibi kullandığı kalemiyle sinematografik görüntüler yaratıyor. Bu, benzerlerine hiç benzemeyen romanda; Urfa'da doğan ve çocukluğunu orada geçiren gerçek bir insan, giderek bir roman kahramanına dönüşüyor. Böylece Ünsal Oskay, gözüpekliğiyle dünyayı bir karnavala çeviriyor. 

"Anlamlı" bir yaşam sürdüren yalnızlar yalnızı Oskay, Ankara'da yaşadığı anlatılmaya ve izi sürülmeye değer yıllarından sonra şehirler şehri İstanbul'da ölüyor. Onun tutkuları, aşkları, çelişkileri romanda capcanlı görülebiliyor.    


Cengis T. Asiltürk'ün Diğer Eserleri...

Romanlar:
1) Sırlanmış Zamanın Gölgesinde (roman, İnkılap Kitabevi En İyi Roman Ödülü, 2006)

2) Ölüyaprak Vuruşu (roman, Kalkedon Yayınları 2018, İnkılap Kitabevi En İyi İkinci Roman Ödülü dosyası, 2006)

3) Muleta - Kırmızılı Orfel (roman, Minval Yayınları, 2016)

4) Suret (roman, A7 Yayınları, 2018, Uluslararası ORONTES En İyi Roman Ödülü, 2018)

5) KARNAVALIN ORTASINDAKİ ADAM ÜNSAL OSKAY (roman, İnkılap Kitabevi Yayınları, 2024)

Bilimsel Eserler:
1) Sinemada Diyalektik Kurgu (bilimsel eser, Beykent Üniversitesi Yayını, 2007)

3) Sinemada Şiirsel Anlatım (bilimsel eser, Nobel Yayınları, 2006)

3) Sinemada Yaratıcı Yönetmen (bilimsel eser, Kalkedon Yayını, 2018)

4) Bakış Boşluğu (bilimsel eser, A7 Yayını, 2019)

5) KÖŞEGÖNDERİ l - Yönetmenin Not Defteri (bilimsel eser, Klaros Yayını, 2023)

6) KÖŞEGÖNDERİ ll - Çoklu Keşif Yazıları (bilimsel eser, Klaros Yayını, 2023)

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum