VALİDELER ŞEHRİ ÜSKÜDAR'DA BİR VALİDE

Tüm zamanlar kadınların etkin olduğu Üsküdar tarihte valideler şehri olarak bilinir. Bir çok yerinde kadanaların bıraktığı eserlerin olduğu Üsküdar'da belediye başkanlığına bir kadın aday ve kısa sürede Üsküdarlıların kalbinde taht kurmuşa benziyor.

16 Şubat 2024 - 01:19 - Güncelleme: 16 Şubat 2024 - 11:19
Sinem Serhan Dedetaş kimdir?
Matesis Marine & Eng. kurucu ortağı olan Sinem Dedetaş, gemi inşa sektörünün başarılı kadın girişimcilerinden biri olarak dikkat çekiyor.
1981 yılında Eskişehir’de doğan Dedetaş, ilk, orta ve lise eğitimini Eskişehir’de tamamladı. 2004 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Gemi İnşaatı ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği bölümünden mezun oldu.
Yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Bölümü’nde devam eden Dedetaş, lisan eğitiminin ardından sonlu elemanlar hesaplamaları üzerine uzman mühendis, çelik yapılar dizayn mühendisi ve İtalyan Loydu’nda plan onay mühendisi olarak çalıştı.
Dedetaş, 2012 yılında denizcilik, danışmanlık, gözetim ve mühendislik hizmetleri veren Matesis’in kurucu ortaklığını yaptı.
Çalışma hayatına firmasında devam eden Dedetaş 2014-2016 yılları arasında Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.
Matesis Denizcilik ve Mühendislik firmasında genel müdürlük görevinde bulundu.
Son 5 yıldır Şehir Hatları Genel Müdürlüğü görevinde bulundu.
Mesleği dışında dil bilimi, mitoloji ve sosyoloji alanları ile ilgilenmektedir

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum