Vakıflar Genel Müdürlüğü'ndeki ihale yolsuzlukları iddiaları hakkında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY'a verilen Soru Önergesi

Özkan, yolsuzluk İddiaları çok vahim! Adı geçen kişiler derhal görevden el çektirilerek soruşturma başlatılmalıdır!…

Vakıflar Genel Müdürlüğü'ndeki ihale yolsuzlukları iddiaları hakkında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY'a verilen Soru Önergesi
05 Temmuz 2024 - 23:37
CHP Kırklareli Milletvekili Fahri ÖZKAN  basında ve kamuoyunda yer alan ,Vakıflar Genel Müdürlüğünde, depremde yıkılan veya hasar gören vakıf eserleri ve camiler için yapılan ihaleler ve bu ihalelerle ilgili yolsuzluk iddialarını TBMM’ye taşıyarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY’un  yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Vakıflar  Genel Müdürlüğünde yeterli sayıda personel olmamasına  rağmen, acil şekilde sağlamlaştırma ihalesi yapıldığı, bu ihalelerin yaklaşık maliyetlerle hazırlanıp, biran önce gerçekleştirilmesi için personele baskı yapıldığı  iddiaları doğru olup olmadığını soran ÖZKAN depremde yıkılan veya hasar gören ve acil olarak onarım ve sağlamlaştırma ihalesi yapılan veya yapılacak olan vakıf eseri ve camilerin sayısı kaçtır?  Belirlenen ihale bedelleri ne kadardır?  diye sordu. 

Pazarlık usulü yapılan 300 adet sağlamlaştırma  ihalelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi için  kurumunuzda yeterli teknik personel var mıdır? Var ise görevli teknik personel sayısının kaç kişi olduğunu sordu.170 cami, medrese gibi vakıf eserleri için acil  bir şekilde yaklaşık maliyet hazırlatıldığı  ve bunların ihalesine bir an önce çıkılması istenildiği doğru mudur? Doğru ise bu acelenin nedeni nedir? Özkan, Bu soruların cevaplarının kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

İddiaların çok vahim olduğunu, doğruluğun araştırılması için adı geçen kişilerin soruşturmanın selameti açısından derhal görevden el çektirilerek soruşturma başlatılması gerektiğini belirten Özkan, İhaleleri alacak firmaların Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu tarafından belirlenerek Vakıflar Genel Müdür yardımcısı Aydın Cem Aslanbay ve Sanat Eserleri Ve Yapı İşleri Daire Başkanı Şengül Koncagül’ e bildirildiği, bu kişiler tarafından  yüklenici firmaya ihalenin kendisine verileceği söylendiği iddiaları doğru mudur? Bu durum Kamu İhale kanununa uygun mudur? Değil ise bu kişiler hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağını sordu.
İddialarda yer alan, adı geçen kişiler tarafından, İhale bedelinin yüzde 10’u tutarındaki meblağın, ismini belirtecekleri şirkete yatırılması istendiği, gerekçe olarak da adı geçen şirketin depremzedelere yardım ettiği, iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu ihalelerin verildiği firmalardan deprem yardımı adı altında alınan paralar hangi hesaba yatırılmaktadır? Tutarı ne kadardır? Bu durum yasal mıdır? diye soran ÖZKAN, yüklenici olarak belirlenen firmanın kendisine  söylenen bedeli yatırdıktan sonra, kendi belirlediği 4 firma ile ihaleye girdiği, anlaşmalı biçimde bu şekilde en düşük teklifi kendisi verdiği için ihalenin kendisinde  kaldığı iddiaları doğru mudur? Bu şekilde bu güne kadar kaç ihale verilmiştir? Bu ihalelerin tutarı ne kadardır?, dedi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlanmasını arz ederim. 05.07.2024                    
                                                                                                                          
                                                                                                                                  Saygılarımla,

                                                                                                                                   Fahri ÖZKAN
                                                                                                                             Kırklareli Milletvekili
                                                                                                            AB Uyum Komisyonu Üyesi

Vakıflar Genel Müdürlüğünde, depremde yıkılan veya hasar gören vakıf eserleri ve camiler için yapılan ihaleler ve bu ihalelerle ilgili yolsuzluk iddiaları basında ve kamuoyunda yer almıştır.

Buna göre;

 
  1. Depremde yıkılan veya hasar gören ve acil olarak onarım ve sağlamlaştırma ihalesi yapılan veya yapılacak olan vakıf eseri ve camilerin sayısı kaçtır?  Belirlenen ihale bedelleri ne kadardır?   
 
  1. Vakıflar  Genel Müdürlüğünde yeterli sayıda personel olmamasına  rağmen, acil şekilde sağlamlaştırma ihalesi yapıldığı, bu ihalelerin yaklaşık maliyetlerle hazırlıp, biran önce gerçekleştirilmesi için personele baskı yapıldığı  iddiaları doğru mudur?
 
  1. Pazarlık usulü yapılan 300 adet sağlamlaştırma  ihalelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi için  kurumunuzda yeterli teknik personel var mıdır? Var ise görevli teknik personel sayısı kaç kişidir?
 
  1. 170 cami, medrese gibi vakıf eserleri için acil  bir şekilde yaklaşık maliyet hazırlatıldığı  ve bunların ihalesine bir an önce çıkılması istenildiği doğru mudur? Doğru ise bu acelenin nedeni nedir?
  2.  
  3. İhaleleri alacak firmaların Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu tarafından belirlenerek Vakıflar Genel Müdür yardımcısı Aydın Cem Aslanbay ve Sanat Eserleri Ve Yapı İşleri Daire Başkanı Şengül Koncagül’ e bildirildiği, bu kişiler tarafından  yüklenici firmaya ihalenin kendisine verileceği söylendiği iddiaları doğru mudur? Bu durum kamu İhale kanununa uygun mudur? Değil ise bu kişiler hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır?
  4.  
  5. İhale bedelinin yüzde 10’u tutarındaki meblağın, ismini belirtecekleri şirkete yatırılması istendiği, gerekçe olarak da adı geçen şirketin depremzedelere yardım ettiği, iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu ihalelerin verildiği firmalardan deprem yardımı adı altında alınan paralar hangi hesaba yatırılmaktadır? Tutarı ne kadardır? Bu durum yasal mıdır?
 
  1. Yüklenici olarak belirlenen firmanın kendisine  söylenen bedeli yatırdıktan sonra, kendi belirlediği 4 firma ile ihaleye girdiği, anlaşmalı biçimde bu şekilde en düşük teklifi kendisi verdiği için ihalenin kendisinde  kaldığı iddiaları doğru mudur? Bu şekilde bu güne kadar kaç ihale verilmiştir? Bu ihalelerin tutarı ne kadardır?

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum