ŞİLE'YE 122 PERSONEL VE 44 ARAÇLA MÜDAHALE EDİLDİ

İstanbul’da etkili olan kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle İBB komutalarına gelen 3.479 ihbara müdahale edildi. Özellikle bugün Şile ve Ağva genelinde denizin kabarması ve derelerin yükselmesine bağlı olarak taşkınlar ve su baskınları meydana geldi. İBB ekipleri bölgeye ivedilikle müdahale ederken 122 personel, 44 araç ve iş makinesi, 1 varisco, 10 motopomp, 14 dalgıç pompa ile çalışmalar sürdürülüyor.

ŞİLE'YE 122 PERSONEL VE 44 ARAÇLA MÜDAHALE EDİLDİ
20 Kasım 2023 - 17:28 - Güncelleme: 20 Kasım 2023 - 18:49

İstanbul’da dün sabah saatlerinden itibaren bölgemize giriş yapan soğuk ve yağışlı hava halen etkili olmaya devam ediyor. Sistem nedeni ile Cumartesi (dün) 14 dereceler civarındaki sıcaklıklar bu sabah saatlerinde (06.00) 2 derecelere kadar gerilerken yağışlar il genelinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüldü. Cumartesi gününden itibaren etkili olan yağışlar neticesinde İstanbul’un farklı bölgelerinde metrekareye 30 ila 100 kg aralığında yağış kaydedildi.

ŞİLE VE AĞVA’DA TAŞKIN VE SU BASMALARINA MÜDAHALE EDİLDİ

Bugün kuvvetli yağış ve fırtınanın etkili olduğu Şile ilçesi geneli ve Ağva’da denizin kabarması ve derelerin yükselmesine bağlı olarak özellikle deniz ve dere seviyesine yakın yerlerde taşkınlar meydana geldi, bazı ev ve işyerlerini su bastı. İBB ekipleri (İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, Atık Yönetimi, Zabıta, 153 Yerinde Çözüm) bölgede 122 personel, 44 araç ve iş makinesi, 1 varisco, 10 motopomp, 14 dalgıç pompa ile müdahale çalışmalarını sürdürüyor.

ŞİLE'DE METREKAREYE 100 KG YAĞIŞ DÜŞTÜ

Şile bölgesine iki gün boyunca metrekareye yaklaşık 100 kg yağış düştü. Bölgede hâlihazırda kuvvetli rüzgar hafif yağış ile birlikte devam ederken, saat 18.00 itibariyle rüzgarın ve yağışın etkisini tamamen kaybetmesi bekleniyor. İBB ekipleri bölgede su tahliye, kanal açma, temizlik ve iyileştirme çalışmalarına devam ediyor.

MAHSUR KALAN 23 VATANDAŞ KURTARILDI

İtfaiye ekipleri tarafından 84 ihbara (su tahliyesi, mahsur kalma, ağaç devrilmesi, tehlike arz eden parça vb.) müdahale edilerek, mahsur kalan 23 vatandaş kurtarıldı. Yol Bakım ve İSKİ ekipleri bölgede kanal açma, yol düzenleme, teressübat, çamur, moloz temizlik ve iyileştirme çalışmalarını yürütüyor. Atık Yönetimi ekibi mekanik süpürge aracı ve el temizlik ekibi ile temizlik çalışmalarını yürütüyor.  Zabıta ve Yerinde Çözüm ekibi bölgede çalışma alanı güvenliğinin sağlanması, vatandaş taleplerinin alınması ve ilgili birimlere aktarılması, birimler arası iletişimin sağlanması çalışmalarını yürütmekte.

İKİ GÜNDE 3479 İHBAR

Kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle dün sabah saatlerinden itibaren İBB komutalarına gelen 3.479 ihbara (su baskını, göllenme, rögar taşması, yol çökmesi, ağaç devrilmesi, direk, tabela devrilmesi, tehlike arz eden parça vb.) İBB ekipleri tarafından müdahale edildi. Hâlihazırda ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

YAĞIŞLAR İSTANBUL’U TERKEDİYOR

Gün içerisinde özellikle Avrupa Yakası kuzey bölgeleri ile Anadolu Yakası genelinde fırtına (60-100km/s) ile birlikte görülen yağışlar 16.00 itibari ile etkisini kaybetmiştir. Hâlihazırda fırtına İl genelinde etkisini kaybetmiş olup, Anadolu Yakası’nın doğu bölgelerinde hafif şekilde devam eden yağışların da akşam saatlerinden (18.00) itibaren bölgemizi terk edeceği tahmin edilmektedir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum