Reklam

KARABÜKLÜLER "HAYAL VARSA"DA BULUŞTU

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Şinasi Altıner’in Kızı Ayşe Beril Altıner tarafından kaleme alınan hayatı ‘Hayal Varsa’ kitabının Karabük Kapaklı Köyü’nde anılara tanıklık eden köylülerle yaşanan duygu dolu anlar, 3 yaşında annesi öldürülen Beril’in amcası tarafından gecelerce kulağına fısıldanan ninni, Şinasi Altıner’in 4 km’lik okul yolunda kaybedip 5 gün boyunca karlar altında aradığı ucu silgili kalemin, Vali Mustafa Yavuz tarafından kendisine sembolik olarak takdim edilmesi… Karabüklüler’i sevgi ve birlik çatısında bir araya getirdi.

KARABÜKLÜLER "HAYAL VARSA"DA BULUŞTU
29 Kasım 2023 - 16:33
Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Şinasi Altıner’in hayatının, kızı Ayşe Beril Altıner tarafından kaleme alındığı kitabın büyük bir bölümünün geçtiği Karabük’teki tanıtımda duygulu anlar yaşandı.

Üç dönem milletvekilliği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapan Şinasi Altıner’in Karabük’ün Kapaklı köyünde başlayan, yaşamın uçları arasındaki hikayesiyle birlikte bir neslin hikayesini de anlatan, yaşam kılavuzu niteliğindeki kitabın kutlamaları Kapaklı Köyü’nde hatıraların paylaşımıyla başladı, eski İşçi Lokali olan Büyük Kulüp’te devam etti. Kitabın kahramanları arasında yer alan Karabüklüler, sevgi dolu anılarda, gerçekleşen hayallerde bir araya geldi.

Sabah saatlerinde Şinasi Altıner ve Beril Altıner ile çay sohbetinde buluşan Kapaklı Köyü sakinleri, kitapta yer almayan pek çok anılarını da anlatırken duygulu anlar yaşandı. Akabinde birlikte yapılan anılar turunda ‘Şinasi’nin yaşamında önemli bir yeri olan ucu silgili kalemini kaybettiği 4 km’lik okul yolundan 5 sınıfın bir arada okuduğu Bürnük Köyü İlkokulu ziyaret edildi.

Akşamüstü Büyük Kulüp’te gerçekleştirilen kutlamaya ise Karabük Valisi Mustafa Yavuz, Ak Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin, Karabük Belediye Başkan Yrd. Seher Berker, Ak Parti Dış ilişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan, çok sayıda il protokolü, kurum müdürleri, iş insanları, basın mensuplarının yanı sıra köy sakinleri, akraba ve dostlar katıldı. Beril Altıner’i tebrik eden Vali Mustafa Yavuz katılımcıları etkileyen konuşmasında ‘Hayal varsa her şey var…’ ifadesini kullandı. Vali Yavuz, günün anısına Şinasi Altıner’e ucu silgili kalem hediye etti.
Kutlama, Beril Altıner’i kırmayan amcası Osman Altıner’in bebekliğinde kendisine okuduğu ninni ve koro arkadaşlarının müzik ziyafetiyle devam etti.

‘Hayal Varsa’ bir dönüşümün hikayesi…
Kitabın yazarı kızı Ayşe Beril Altıner’ın 14 yıllık bir araştırmanın sonucu, roman tadında yazdığı kitabı ‘Hayal Varsa’, bir siyasetçinin, eski bir bakanın siyasi yaşamının değil, olanakları çok kısıtlı bir köyde doğan, elektrik olmasa da hayallerinin ışığıyla aydınlanan yolu takip eden Şinasi’nin öyküsü. ‘Hayal Varsa’ yokluktan varlığa, karanlıktan aydınlığa, kaybedişten kazanmaya, travmadan yenilenmeye dönüşümün hikayesi.

Merakı mirasa dönüştü…
Hayata karşı büyük bir merakla yaklaşan Beril, babasının yaşam öyküsünü kaleme alışının da bir merakla başladığını söylüyor. ‘’Bana sağladığından çok daha farklı şartlara doğmuş olan babamın kendi yaşam arkında nasıl olup da bunca mesafeyi kat ettiğini hep merak etmiştim. Başta sadece kendi merakımı gidermek içgüdüsüyle başlayan bu sohbetler on dört yıllık bir süreçte sekil değiştirdi. Babam için hazırladığım bir armağan ve kendi çocuklarıma nerden geldiklerini anlatan bir mirasa dönüştü.’’
‘‘Aslında genç Türkiye’nin değişim ve dönüşümünün bir yansıması…’’
Beril Altıner, kitabının akışta kalmaya inanan, umutla beslenen, kendini en iyi şekilde gerçekleştirmek isteyen herkese, özellikle de gençlere bir yaşam kılavuzu olmasını diliyor. ‘’Bana canımdan yakın babamın biyografisini yazmak için yola çıkmışken, çok geçmeden bunun genç Türkiye Cumhuriyeti'nin değişim ve dönüşümünün bir yansıması olduğunu da görmeye başladım. Bu kitapta, sadece bir çocuğun veya gencin değil, bir neslin yaşadığı sıkıntıları ve başarıları ele almış oldum. Aynı zamanda kaderin babama sunduğu hayat sürprizlerini onun nasıl yönettiğini gördüm. Yazarken önemli dersler çıkardım. Umarım bu kitap tüm okuyucularımız için geçmişin ışığında bugünümüzü anlamamıza ve yarınımızı şekillendirmemize yardımcı olacak bir çeşit kılavuz olur.’’

82 yaşındaki Şinasi Altıner, memleket ve dünya meselelerine hic eksilmeyen merak ve ilgisiyle, Ankara’daki evinde eşi Sevim Altıner’le elinden geldiğince yaşının keyfini, dedeliğinin tadını çıkarmaya, sportif ve dinamik kalmaya özen gösteriyor. Sürekli öğrenmeye, zamanı yakalamaya, yeni nesilleri anlamaya, günün şartlarına ayak uydurmaya, gelişmeye, kendini güncellemeye odaklanıyor.

Kitabın yazarı, travmanın aslında en çok etkilediği kahramanı olunca...
Kitabın yazarı olmanın yanı sıra hikayenin başrol oyuncularından biri olan Beril 3.5 yaşındayken, öğrencisi tarafından öldürülen annesiyle gömdüğü derin sessizliğini de ilk kez bu kitapla bozuyor. O dönemdeki bebek Beril’in duygularını, travmasını maalesef başkalarının tanıklığıyla yazsa da, bu dile getirişin bir son değil, başlangıç olduğunu biliyor. Babasının yaşam öyküsünün sınırları dışına çıkmamaya özen gösterirken içindeki fırtınayı, babasının yaşadığı trajediye saygı göstererek geriye çekiyor. Kendi çocuğunu hayata getirdikten sonra iki çocuğu evlat edinmesine sebep olan bu kaybediş, biliyor ki başka bir hikayenin konusu… Yıllar içinde yaşananları sindiren, sükunetle anlamlandırmayı öğrenen Beril, hayatta hiçbir şeyin tesadüf olmadığına, yaşadıklarının, karşılaştıklarının illa bir sebebi olduğuna inanıyor. Yaşam yolculuğunda bu sebepleri keşfetmeye, elinden geldiğince kendi payına düşeni yapmaya çalışıyor.

Beril, kitabını anlatırken yaptığı samimi konuşması hem güldürdü hem duygulandırdı…
Beril, kitabının yazış amacını anlatırken, bu kitabın sadece babasının değil, aslında çok önemli bir neslin hayatını içerdiğinden de söz etti: ‘‘Babam, onunla eş zamanlı ve benzer koşullarda doğan pek çok insan gibi, aslında hayal kurmanın bile neredeyse imkânsız olduğu bir dönemde doğmuştu. Sadece bir evlat olarak değil, üç çocuk sahibi bir anne olarak merak ettim. Hayatta başarı nasıl elde ediliyordu? Sorunların üstesinden nasıl geliniyordu? Mutluluk denen şeyin sırrı neydi? Ve belki de en önemlisi, sadece hiçlerin olduğu bir ortamda hayaller nereden besleniyordu?

Tüm başarılarına rağmen, kendini kitabı yazılması gereken biri olarak görmeyen babam, ben kitabın üstünde çalışırken çok söylendi Yahu kızım niye uğraşıyorsun, çok gereksiz bir iş yapıyorsun?’ diye pek çok kez beni vazgeçirmeye çalıştı. Ama ben babamın anlattıklarında sadece onun hayatını değil, bir neslin hikayesini gördüm. Aynı dönemlerde doğan tüm babalarımızın, amcalarımızın, abilerimizin, dedelerimizin karşı karşıya kaldıkları engelleri daha iyi idrak ettim. Hatta onlar doğmadan önce Çanakkale savaşında bu toprakları koruyan erkek atalarımızın ve onların yokluğunda aileleri bir arada tutan kadın atalarımızın fedakârlıklarından derin etkilendim.

Babamın hayatını anlamak için başladığım bu yolculukta aslında kendimi daha iyi anladım. Bugün burada, sevdiklerimiz arasında bu kitabi paylaşırken, en büyük dileğim sevgili babam Şinasi Altıner’i benim gözümle görmeniz. Yani bir milletvekili veya Doğru Yol partili veya bir bakan olarak değil, memleketi için çalışan bir Karabük çocuğu, kızını hep koruyan bir baba, insanlığa güveninden, Allah’a inancından ve belki de en önemlisi hayallerinden hiçbir zaman vazgeçmeyen bir hümanist olarak tanımanızı dilerim.’’
 
Ayşe Beril Altıner hakkında:

1968’de Karabük’te dünyaya geldi. Öğretim hayatına TED Karabük Koleji’nde başlayan Altıner Robert Kolej’den 1985’te mezun oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde önce Smith College’de Ekonomi ve Uluslarası İlişkiler dallarında lisans eğitimini, ardından American University’de ekonomi dalında lisans üstü ve doktora eğitimlerini tamamladı. “A Microeconometric Study of Turkish Trade Policy: Market Power, Productivity and International Competitiveness” isimli doktora tezinde 1980 ekonomik reformlarının Türkiye imalat sanayi üzerindeki etkilerini inceledi.

Meslek hayatına Pittsburgh’da yöresel ekonomik modelleme uzmanı bir şirkette ekonomist olarak başladı. Daha sonra ürün yönetimi ve pazarlığına geçiş yaptı, kariyeri boyunca çalıştığı çeşitli sektör ve şirketlerde elliden fazla yeni ürünün piyasa sürülmesini gerçekleştirdi ve patent sahibi olarak kayıtlara geçti. 2018’de liderliğini yaptığı pazarlama kampanyasıyla otuz yedi ülkeden binden fazla katılımın olduğu Muse Creative Award yarışmasında Platin Ödül’e layık bulundu. 2021’de önderliğini yaptığı akıllı köpek kapısı projesiyle görevli olduğu şirkete Amerika’nın önde gelen tüketici elektronik fuarındaki (Consumer Electronics Show) en önemli ödülü kazandırdı.

Ayşe Beril Altıner 2022’den bu yana kurucusu olduğu The Insight House şirketinin CEO’su olarak inovasyon danışmanlığı hizmeti veriyor. Altıner; eşi Jim, kızları Isabella (18), Olivia (14), Amelia (13) ve köpeği Finn’le Chicago’da yaşıyor.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum