FYZoo'DA DÜNYA ARI GÜNÜ KUUTLAMASI ETKİNLİĞİ BAŞLADI

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı (FYZoo), Dünya Arı Günü'nü unutulmaz bir etkinlikle kutluyor! FYZoo, 18-19 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek olan "Bal Arıları Atölyesi" ile ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunacak.

FYZoo'DA DÜNYA ARI GÜNÜ KUUTLAMASI ETKİNLİĞİ BAŞLADI
15 Mayıs 2024 - 18:40

Faaliyete geçtiği 1993 yılından bu yana Türkiye’de doğal hayatı tanımanın en önemli merkezlerinden biri olan FYZoo, koruma altında olan 160’ın üzerinde canlı ve 300’ün üzerinde bitki türü ile zengin botanik atmosferiyle eşsiz bir deneyim sunmaya devam ediyor. Otuz yıldır faaliyet gösteren FYZoo, bu hafta sonu, çocuklara özel yepyeni bir etkinlik düzenleyecek.

3-5 yaş ve 6-12 yaş gruplarına özel olarak tasarlanan atölyede, çocuklar arıların renkli dünyasına eşlik ederken; ince motor becerilerini geliştirme fırsatı bulacaklar. 18-19 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek etkinlik kapsamında aynı zamanda tozlaşma kavramıyla birlikte arıların ekosisteminin dengesindeki ve besin zincirindeki önemi çocuklara anlatılacak.Doğa ve canlılarla ilgilenen herkesi bu özel etkinliğimize katılmaya davet ediyoruz!

Doğa ve canlı severlerin kaçırmaması gereken etkinlikler için FYZoo haftanın her günü saat 10.00-19.00 arası açık...

*Etkinlikler, hava koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Hakkında:

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, 1993 yılında Türkiye'nin ilk özel hayvanat bahçesi olarak Darıca'da kuruldu. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) üyesi ve aynı zamanda Marmara Bölgesi “Yaban Hayvanları Koruma ve Kurtarma Merkezi” olarak çalışmalara devam etmektedir. Yaban hayatı koruma misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda, EAZA koordinatörlüğünde koruma ve üreme programları uygulanmaktadır.

Ex-situ koruma programlarında tür devamlılığı tehlike altında olan canlıların doğal yaşam ortamlarının dışında koruma altına alınıp üremelerinin sağlanmaktadır. Bu amaçla Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda 26’si kritik seviyede ve 6’sı Anadolu türü olmak üzere toplamda 42 nesli tükenme tehlikesi altında bulunan canlı türü koruma altına alınmıştır.

In-situ koruma programları ise tehlike altındaki türleri, doğada karşılaştıkları çeşitli tehlikelerden korumak amacıyla doğal yaşam alanlarında gerçekleştirilen koruma çalışmalarıdır. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, bu kapsamda, tehdit altında bulunan Baringo Zürafası, Hint gergedanı, Afrika pengueni, Kızıl panda, Boynuzlu kuşlar ve Boz ayılar için toplam 7 koruma projesine destek vererek doğadaki tür çeşitliliğinin korunmasına katkı sağlamaktadır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum