Savaş AYKILIÇ

Savaş AYKILIÇ

Hakkında

SAVAŞ AYKILIÇ

28 Şubat 1966 İstanbul doğumlu Oyuncu, eğitmen ve yazardır.
İlk ve orta öğrenimini Kırklareli'nde bitirmiş, 1984 yılında Otakcılar Lisesi’nden mezun olmuştur. A.Ü.Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunudur. Sevda Şener, Nurhan Karadağ, Ayşegül Yüksel, Metin And, Selda Öndül, Tahsin Konur, Turgut Özakman, Ülker Köksal’dan ders görmüştür. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yazarlık
bölümünü bitirmiştir. 1985 yılında Bilsak Tiyatro kursuna başlamış, burada Cevat Çapan, Güngör Dilmen, Ahmet Leventoğlu, Beklan Algan, Ayla Algan, Erol Keskin, Haluk Şevket, Taner Barlas, Macit Koper, Müge Gürman, Nihat İleri, Levent Öktem, Ahmet Güngören, Metin Deniz, Osman Senemoğlu gibi ustalardan oyunculuk, tiyatro tarihi, dekor,
mitoloji ve semiyoloji (göstergebilim) dersleri almıştır. Kurs bir yıl daha uzatılınca ikinci yıl burslu okudu ve Beklan Algan’ın asistanlığını yaptı. Tiyatro Araştırmaları Laboratuvarı (T.A.L.) da asistan olarak işe başladı.

Cumhuriyet gazetesi’nde, Tiyatro-Tiyatro Dergisi’nde, Milliyet Sanat ve Hürriyet Gösteri, Agon dergilerinde tiyatro tanıtım, eleştiri ve röportaj yazıları yayımlanmaya başladı. 1988 yılında Şehir, Devlet ve Özel tiyatrolardan bir grup arkadaşıyla(Hüsnü Demiralay,Tuğrul Kaynak, Türkan Kılıç, Tülün Ceylan,.Hicran Yavuz,Kamil Korunan,Selma Bayraktargil,Eftal Gülbudak,Burhan Yılmaz) birlikte Tiyatro Kübele’yi kurdu. Aristophanes’in
“Lysistrata” oyununu provaya başlayan ekip, zaman içinde Aykılıç’ın yönetiminde oyunu doğaçlamaların da yardımıyla Lysistrata’yı bir başlangıç noktası alarak yeniden yorumladı. Ortaya çıkan ürün bir saatlik bir gösteri ile Tiyatro Kübele’nin “Kübele” adlı oyunu olarak bir ilköğretim okulunda prömiyer yaptı. Denizli ve Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT) de oynandı.

1999 yılında amatör tiyatro tarihinde belki de bir ilk’i gerçekleştirerek üç amatör tiyatroyu bir araya getirdi. İstanbul’a geldiği yıl aynı zamanda senaristliğe de başladı. ATV’nin ilk günlük dizisi “Son Söz Sevginin”in senarist
kadrosunda yer aldı. ATV’de yayımlanan “Şeytanın Göz Yaşları” adlı günlük dizinin yazım ekibinde yer aldı. Kanal D’de yayımlanan “Dokundur” adlı komedi programına skeçler yazdı.
2000 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Kültür A.Ş’ye bağlı Gösteri Sanatları Merkezi’nde “Rol ve Mimik” ile “Reji Bilgisi” dersleri vermeye başladı. 2001 yılında Frankfurt’ta yapılan BEKUTS 11.Gençlik ve Kültür Festivali’nin Tiyatro Bölümü’ne jüri üyesi olarak katıldı.

Aynı yıl Tiyatro Yazarları Derneği’ne önce üye, sonra yönetim kuruluna seçilerek genel sekreterlik görevine
getirildi. Genel Sekreterlik döneminde “Özel ve Ödenekli Tiyatrolarda Repertuvar Politikası” ile “Nazım
Hikmet’in 100. Doğum Yılı Kutlamaları” programlarını birincisini AKM Sinema salonunda ve ikincisini de İstanbul

Devlet Tiyatrosu Taksim Sahnesi’nde gerçekleştirdi. Birinci programı kitaplaştırdı. Tiyatro Yazarları Derneği adına Recep Bilginer, Turan Oflazoğlu ile birlikte Bolu-İzzet Baysal Üniversitesi’nde yapılan Tiyatro Söyleşisi’ne konuşmacı olarak katıldı. 2005 yılında Tiyatro Yazarları Derneği Genel Başkanı Recep Bilginer’in vefatı üzerine yönetim kurulu tarafından Genel Başkanlık görevine getirildi. Halen bu görevini sürdürmektedir.

Aynı yıl Unesco-Uluslar arası Tiyatro Enstitüsü (ITI) Türkiye Merkezi Yönetim Kurulu’na seçildi. Halen genel sekreter yardımcılığı görevi sürmektedir. Türkiye çapında 4500 ve İstanbul’da 450 üyesi bulunan Kesk’e bağlı Kültür ve Sanat Sendikası İstanbul Şube Başkanı görevine seçildi. Halen bu görevi sürdürmektedir.

Aykılıç, Sesam (Sinema Eserleri Sahipleri Birliği), Tobav, Kültür ve Sanat Sendikası ve Yazarlar Sendikası üyesidir. Tiyatronline adlı internet sitesinin gönüllü editörüdür.

ESERLERİ
Toplu Oyunları 1.-Mitos Boyut. (Ah şu Büyükler, Aşk Grevi)
Toplu Oyunları 2.-Mitos Boyut (Bir Kılıç Bir Kalem Bir de Kalp-Nef i, Troya Geçilmez, Kral Karun, Ksantos Trajedisi)
YÖNETTİĞİ OYUNLAR
Beyaz Cehennem-Kartal Gençler Tiyatrosu.
Mutluluklar Ülkesi (Çocuk Oyunu)-Yazan: Ümit Denizer.
Danton’un Ölümü- Yazan: Georg Büchner.
Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı- Yazan: Ferhan Şensoy.
Kübele- Yazan: Savaş Aykılıç.
Aşk Grevi- Yazan: Savaş Aykılıç.
Töre- Yazan: Turgut Özakman
Troya Geçilmez- Yazan: Savaş Aykılıç.
Bir Kılıç Bir Kalem Bir De Kalp (Nef-i). Yazan: Savaş Aykılıç.
Bir Gül Koşusu- Yazan: Üstün İnanç.
Yunus Emre (Tiyatro Erguvan ,Yazan:Necip Fazıl Kısakürek)
Affedilmeyen (Tiyatro Yansıma)
HAZIRLADIĞI TİYATRO ETKİNLİKLERİ
"Özel Sektör ve Tiyatro İlişkisi" paneli. İstanbul Tobav.
Katılanlar: Tamer Levent, Remzi Sözen, Ülkü Ayvaz, Enka temsilcisi.
"Tiyatroda yazar-yönetmen ve dramaturji" Paneli. -İstanbul Tobav.
Katılanlar: Güngör Dilmen, Ali Taygun, Murat Karasu, Hasan Anamur, Ülkü Ayvaz, Savaş Aykılıç.
"Tiyatro Söyleşisi" İstanbul Kitap Fuarı.
Katılanlar: Cevat Çapan, Zehra İpşiroğlu, Savaş Aykılıç.

"Ödenekli ve Özel Tiyatrolarda Repertuvar Politikası" Paneli. Tiyatro Yazarları Derneği.
Katılanlar: Firuzan Tercan, Şükrü Türen, Hilmi Zafer Şahin, Recep Bilginer, Müşfik Kenter, Gencay Gürün, Hadi Çaman, Orhan Kurtuldu, Hüseyin Sorgun. "Doğumunun 100. yılında Nazım Hikmet Etkinlikleri Kapsamında Nazım’ın Anıları, Nazım’ın Oyun Yazarlığı,
Nazım’ın Şiiri, Nazım’ın Kuvay-i Milliye Destanı oyunundan bir bölüm (Metin Beyen), Nazım oyunundan bir bölüm (Tamer Levent). Tiyatro Yazarları Derneği.
Katılanlar: Müjdat Gezen, Refik Erduran, Recep Bilginer, Gülsüm Cengiz, Tuncer Cücenoğlu, Savaş Aykılıç, Ataol Behramoğlu.
Cem Yalın ı Anma Gecesi’nde Cem Yalın’ın Oyun Yazarlığı ve Dramaturji. İstanbul Sahnesi.
"Tiyatro Yazarlığı" Söyleşi. Bolu-İzzet Baysal Üniversitesi. Konuşmacılar: Turan Oflazoğlu, Recep Bilginer, Savaş Aykılıç. "Almanya Amatör Tiyatro Ödülleri". Bekuts, Frankfurt.
Jüri Üyeleri: Haşmet Zeybek, Ali Aslan, Savaş Aykılıç.
YAZDIĞI YAZILAR
1 - 03/12/2022 - Üç Maymun-Tiyatro Merdiven
2 - 02/10/2022 - İslam ’da Yasaklar ve Tasvir Sanatı
3 - 19/11/2021 - Bir Adam Yaratmak Üzerine Düşünceler
4 - 30/06/2021 - Ahi Evran - Nasrettin Hoca - Karagöz Benzerliği
5 - 08/09/2020 - Hamlet Ve İsa
6 - 25/03/2019 - Hayal Perdesinde Yunus Emre
7 - 03/09/2018 - Shakespeare Ve Plutark Veya Hamlet İle Horus
8 - 17/03/2018 - Baba Adam Nur Subaşı
9 - 04/03/2017 - Yeraltından Notlar - Ankara Devlet Tiyatrosu
10 - 07/02/2017 - Coriolanus - İstanbul Devlet Tiyatrosu
ÖDÜLLER
Üniversiteler arası yapılan tiyatro yarışması’nda Ziraat Fakültesi’nde “Kahraman Bakkal Süpermarket’e Karşı”
sahneye koyduğu oyunu ile 4 dalda ödül almıştır. Bunlar;
En İyi Reji,
En İyi Prodüksiyon,
En İyi Erkek Oyuncu,
En İyi Bayan Oyuncu,
Türk Hava Kurumu- Oyun Yazım Yarışmasında “Şehit Karınca” oyunu ile mansiyon ödülü,
“Cevheri, ve “Hazerfan ve Legari” oyunuyla da birincilik ödülü
1995 yılında Kültür Bakanlığının açmış olduğu “Hoşgörü konulu film öyküsü yarışması”nda “Dört Kitabın Manası” adlı eseri ile 2. ödüle layık görüldü.